12. jul. 2013

Lavanda ali lavandin?

Se navdušujete nad lavando ali lavandinom? Poznate razliko med njima in spekter njunih delovanj? Ste na festivalih sivke zadovoljni že samo ob pogledu na modrovijoličasta polja "sivke" ali tudi vprašate, katere vrste je eterično olje v tistih malih stekleničkah?

Pa bi morali, če ne drugje, vsaj na takšnih in drugačnih festivalih, kjer promovirajo sivko, ljubiteljem jasno pojasniti razliko med lavando oziroma pravo sivko (Lavandula angustifolia, Lavandula officinalis, Lavandula vera) in najpogosteje videnim križancem lavandinom, ki mu pravijo tudi budrovka (Lavandula x hybrida).

Tisto, kar je razprostrto čez Hvar in večino Hrvaške, je namreč budrovka. In lavandin se od prave sivke razlikuje ne samo po vonju in izgledu, pač pa tudi po kemijski sestavi, delovanju. Grm lavandina oziroma budrovke je večji od prave sivke, cvetovi so izrazitejšega vonja, rastlina vsebuje več eteričnega olja, posledično je njegova cena nižja od prave sivke. Je dober analgetik in antiseptik, zaradi kemijske sestave pa ne deluje pomirjajoče.

Pravi sivki Lavanduli angustifolii radi rečemo tudi mati aromaterapije, saj zaščitniško pomirja telo in duha, celi rane, sprošča mišice, deluje protivnetno, rahlo znižuje krvni tlak, uporablja se pri tesnobi, nespečnosti, neprijetnih čustvih in še bi lahko naštevali.

Kanček kritičnosti pri kupovanju izdelkov iz "sivke" in morskih spominkov tako ne bo odveč.


Polja budrovke na slovenskem Krasu